Staviate alebo renovujete? Chcete si zadovážiť aj vlastnú krbovú vložku s atraktívnym dizajnom obstavby? Či už si vyberiete krb na drevo alebo modernejšiu verziu krbu na plyn, ktorá je vhodná aj do bytových domácnosti, mali by ste sa zamyslieť nad jej dispozíciou. Skúste váš nový krb umiestniť práve na také miesto vo vašom dome, kde účinne prispeje k potrebám vykurovania.

 

Dôležitosť umiestnenia krbovej vložky

Chcete váš plynový krb využiť do maximálnej možnej miery? Má byť jeho primárnou funkciou efektívne vykurovanie? Ak áno, mali by ste ho umiestniť tak, aby dokázal prispieť k uspokojeniu energetických potrieb vo vašej domácnosti. Ako si ale vybrať ten správny?

 

Najlepšie urobíte, ak si pred jeho osadením odpoviete na tieto tri otázky:

  1. Kde sa nachádza najväčšia časť vášho obytného priestoru?
  2. Kde trávite s rodinou najviac času?
  3. Kde bude mať teplo najlepší prístup do ostatných častí domu?

Krbová vložka a usporiadanie domu

Váš krb, samozrejme, môžete umiestniť v takej časti domu, kde bude vizuálne atraktívny, kde vy a vaša rodina strávite väčšinu svojho času a zároveň využijete najviac tepla z krbu. Zvyčajne sú to miestnosti nachádzajúce sa na hlavnom poschodí, ako izba, jedáleň, obývacia izba alebo kuchyňa.

 

Prečo je miesto také dôležité?

Usporiadanie vášho domu neskôr ovplyvní schopnosť krbu poskytovať teplo aj do iných priestorov domu. Ak staviate nový domov, zvážte rozloženie v závislosti od potreby umiestniť krb. Otvorený návrh vnútorných priestorov, kde je len niekoľko stien pre oddelené miestnosti, umožní teplu v jednoduchosti sa presunúť z priestoru s krbom do ostatných miestností v dome.

Navyše, ak máte dvojposchodový dom, prístupné schodisko tiež pomáha prirodzenému prúdeniu vzduchu a umožní rýchlejší pohyb tepla nahor. Ak sú za schodiskom situované ďalšie miestnosti, teplo sa síce dostane hore, ale nebude rovnomerné na celom podlaží.

Krbová vložka na vonkajšej stene

Nemáte na výber a najlepšie miesto pre umiestnenie vášho krbu sa nachádza na vonkajšej stene – obvodovej priečke? Keďže v súčasnosti sú izolácie domov kvalitné, nemusíte sa obávať, že teplo unikne von z domu. Avšak, v rámci prúdenia tepla do iných miestností, je to zložitejšie a pre umiestnenie krbu je najefektívnejší práve stred domu. V prípade rekuperácie pri distribúcií tepla však na dispozícii krbu nezáleží.

 

Krby pre teplo aj potešenie

Výberom kvalitného krbu na plyn alebo krbu na drevo môžete v kombinácií s hlavným kúrením dosiahnuť veľmi efektívnu dvojicu. Podlahové kúrenie bude udržiavať zem v prijateľnej teplote a temperovať dom a krb na postará o „komfortné“ teplo a atmosféru hlavnej miestnosti vo vašom dome.

Ak si vyberiete správnu krbovú vložku aj jej umiestnenie, budete ho radi používať  a určite nezapadne prachom. A ako bonus získate vizuálne príťažlivý dizajn a nezabudnuteľnú atmosféru!