Najčastejšie otázky a odpovede

Vybrať si krb na drevo alebo krb na plyn?

V skratke je to možné zrhnúť asi takto: krb na drevo = aktívny pohyb vs. krb na plyn= pohodlné kurenie.

Ak ste fánušikom krbu na drevo, je potrebné počítať s tým, že tento krb si bude vyžadovať viac pozornosti a času, pretože drevo je potrebné kúpiť či už spracované a vysušené alebo si ho z hory ešte nazvážať, narezať ho, dôležitý je aj priestor, ktorý potrebujete na jeho uskladnenie a sušenie (drevo treba aspoň rok – dva sušiť). Pri kúrení týmto krbom musíte drevo nosiť ku krbu, čo znamená, že si domov donesieme aj malý neporiadok z úlomkov kôry a pilín. Na druhej strane je krb na drevo Napriek všetkému je stále veľa priaznivcov klasických krbov na drevo pre ich autentickosť a vôňu dreva. Často je využívaný ako nezávislý alternatívny zdroj tepla.

Ak zvažujete krb na plyn, jeho výhodou je, že po zapojení už nemusíte nič iné robiť, pretože zakurovanie, zväčšovanie a zmenšovanie plameňa je ovladané pomocou diaľkového ovládača. Takže po príchode domov si môžete zapnúť TV aj krb súčasne. Je možné nastaviť denný aj týždenný režim kúrenia. Diaľkový ovládač má zabudovaný snímač teploty, čiže funguje aj ako termostat. Naše plynové krbové vložky sú bezpečné, musia byť zapojené oprávnenou nami vyškolenou osobou. Krb potrebuje koncentrický komín ako plynový kotol, nasáva ním vzduch a zároveň vypúšťa spaliny. Ako palivo možno použiť zemný plyn, ale i propán-bután z fľaše.Plynový krb je časovo nenáročný, dokáže vyčariť príjemnú atmosféru jediným stlačením tlačidla.

 

Aký priemer komína vyžadujú naše krby?

Priemer komína závisí od výkonu krbu, ale pohybuje sa štandardne od 150 do 200 mm, závisí to aj od výšky komína.

Môžem si krb pozrieť v prevádzka?

Áno, určite. Máme Showroom krbov v Žiline, kde môžete vidieť krb v prevádzke, vyskúšať si ho. Otváracie hodiny sú: Pondelok – Piatok:  14:00 – 17:00, stretnutie je možné dohodnúť aj mimo otváracích hodín e-mailom info@htdesign.sk alebo telefonicky +421 910 979 703+421 910 979 703

Z akého materiálu sú vyhotovené vaše krbové vložky?

Krbové vložky sú z oceľového plechu  a tepelne najviac namáhané miesta sú zo žiaruvzdorného materiálu – antikoru. 

Ako často treba prikladať do krbu na drevo? Ako je to v prípade plynového krbu?

Intenzita nakladania závisí od intenzity kúrenia, to znamená či kúrime naplno alebo chceme len jemný plameň a od štruktúry paliva. Pretože bukové drevo vydrží dlhšie horieť ako smrekové drevo. Pri plyne ,,prikladáme “ diaľkovým ovládačom. Je možné nastaviť výšku plameňa a tým aj intenzitu vykurovania alebo je možnosť nastaviť teplotu, ktorú si v danej miestnosti želáme a krb si dokáže automaticky regulovať výšku plameňa podľa teploty miestnosti.  

Aké umiestnenie krbu v rámci miestnosti odporúčate z hľadiska účinnosti?

 Umiestnenie krbu nemá vplyv na jeho účinnosť. Závisí len od majiteľa, prípadne architekta, ktorý navrhuje rozmiestnenie interiéru. Ak ním chcete vykúriť viac izieb, oplatí sa umiestniť kozub napríklad v strede domu, nie na obvodovej stene. Nie je to však nevyhnutná podmienka. Účinnosť našich krbov sa nezávisle od umiestnenia pohybuje okolo 80 %.

Vychádza cenovo výhodnejšie krb na drevo alebo krb na plyn? Aká je vstupná investícia a prevádzkové náklady?

Vstupná cena oboch typov je zhruba porovnateľná. Ak pri porovnávaní prevádzkových nákladov vezmem do úvahy celkovú prípravu na kúrenie, sú tiež takmer porovnateľné. Pri plynovom krbe s výkonom 10 kW vychádzajú náklady na jednu hodinu kúrenia na 0,53 eura. Pri kúrení napríklad bukovým drevom stojí jeden kilogram približne 0,129 eura. Pri nakládke 3,5 kg kúpeného suchého dreva vychádza hodinka kúrenia drevom na 0,45 eura. K tomu si však treba započítať prípravu dreva, jeho dovoz, úložný priestor a pravidelné ručné dokladanie dreva. 

Ako správne vybrať krb do nízkoenergetického domu?

Všeobecne sa od krbu, ktorý má byť nainštalovaný v takomto type stavby očakáva nízky výkon, rýchla reakcia regulácie a externé nasávanie spaľovacieho vzduchu. Čitajte viac… 

Ake sú trendy krbov v dnešnej dobe?

Ak sa zameriame na vizuálnu stránku, trendom je jednoduchosť tvarovzachovanie čistých líniiuniverzálnosť a v niektorých prípadoch až strohosť. Tu platí, v jednoduchosti je krása. Práve pri takomto type obstavby je výhodou, že už malá zmena doplnkov môže zmeniť celý charakter obstavby a dizajnu. Trendy krbov smerujú ku kvalite a spoľahlivosti vykurovacích zariadení. Krb si predsa nekupujeme každý deň, preto je dôležité vedieť čo kupujeme. Veď ako sa hovorí, nie sme takí bohatí aby sme si kupovali lacné veci. Čítajte viac.. 

Ak ste tu nenašli odpovede na vaše otázky, napíšte nám!