Pri výbere a kúpe krbovej vložky by ste mali brať do úvahy niekoľko faktorov. Chcete krb na drevo alebo plynový krb? Máte už v dome komín alebo ešte nie? Aká je energetická strata vášho domu? Okrem týchto parametrov však musíte brať do úvahy aj spôsob, akým bude teplo využívané vo vašej domácnosti. V rámci posledného parametru tak rozlišujeme krby akumulačné a teplovzdušné. Aké sú ich výhody a nevýhody? Ktorý je najlepší práve pre vašu domácnosť?

 

Akumulačný krb na drevo

Krb na drevo má z hľadiska akumulácie obrovský význam, pretože zadržiava vyprodukované teplo dlhšiu dobu. Ak do vnútra akumulačného krbu dáme šamoty alebo nejaké akumulačné materiály, krb spočiatku kúri len cez sklo. Ostatné teplo, ktoré by sme v prípade teplovzdušného vypustili cez mriežku, nepustíme. Práve naopak, teplo zabrzdíme vo vnútri. Tam sa akumulačný materiál nahreje a krb začne sálať teplo po nejakej hodine, hodinke a pol, pričom teplo vyžaruje z celej obstavby. Ide o akúsi starú pec v novom šate, teda v modernejšom prevedení.

krb na drevo v luxusnej obyvacke spojenej s jedálnou

Teplovzdušný krb na drevo

Pri teplovzdušnom krbe nechceme viesť teplo do všetkých miestností. Do samotného krbu však musí byť zabodované nejaké mriežky, ktoré budú hneď sálať teplo do miestnosti. V prípade, že uvažujete nad vedením tepla v celom dome, potrebujete prieduchy. Inak bude produkcia tepla obmedzená na miestnosť, v ktorej sa nachádza krb.

Avšak, tento typ vykurovania je už dnes na ústupe a v súčasnosti ho používa približne 1 % všetkých užívateľov krbov. Najväčšou nevýhodou krbu s prieduchmi je jeho vysoká trvácnosť. Ak už raz prieduchy vybudujete, nemáte ich ako čistiť. Údržba samotných prieduchov sa tak stáva mimoriadne náročnou záležitosťou.

 

Výber krbu a účel využívania

V prípade výberu, aký typ krbu chcete mať vo vašom dome, je na mieste uvedomiť si, v akých intervaloch kúrite krbom vo vašej domácnosti. Ak si krb zapálite na dve hodinky večer pre dotvorenie príjemnej atmosféry domova, načo vykurovať na maximum všetky miestnosti v dome? Úplne vám postačí akumulačný krb.

Na druhej strane, ak v dome neustále bývate, napr. pracujete z domu a musíte kúriť celý čas, samozrejme, prieduchy dávajú význam. Vybudovaním prieduchov si v domácnosti robíte zvukové mostíky, čo narúša ticho v domácnosti.

plynovy krb v luxusnej obyvacke teplovzdusny alebo akumulacny

Akumulačný plynový krb

Verte či nie, aj plynový krb vi byť akumulačný. Takýto krb nemá význam z hľadiska toho, že chceme kúriť viac. Práve naopak! Jeho úlohou môže byť vyprodukované teplo na chvíľu zadržať, resp. odložiť na neskôr, aby ste sa v dome neuvarili. Napríklad, v prípade pasívnych domov sa tepelná strata pohybuje približne v okolí 3 kW, čo je v rámci krbu s 8 kW produkciou tepla veľmi málo. Preto by ste mali zvážiť akumulačný plynový krb. S jeho použitím si budete môcť vychutnať atmosféru horiaceho ohňa v krbe bez toho, aby ste v dome mali saunu.